تاريخ : پنجشنبه ۱۳ بهمن ،۱۳٩٠ | ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ | نویسنده : نسترن
نقش چای سبز در پیشگیری و درمان بیماری های چشم   :   
منبع:   www.pezeshki.net
 
خبرگزاری ایسنا : درباره فواید اعجاب انگیز چای سبز و تاثیرات آن بر سلامت آدمی زیاد شنیده اید اما جدیدترین خبر در این زمینه، تاثیر چای سبز در پیشگیری از بیماری های چشمی است. پژوهش های محققان چینی نشان داده که چای سبز به دلیل داشتن مواد معدنی خاص، از بروز بیماری آب سیاه جلوگیری می‌کند.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، «چی پوئی» و همکاران وی از دانشگاه «پکن» طی تحقیقات چند ساله خود روی اثرات چای سبز بر روی سلامت انسان به این نتیجه دست یافتند که این نوشیدنی تاثیرات غیر قابل باور و مفیدی بر سلامت چشمی و جلوگیری از بروز «آب سیاه» دارد.

این محقق در مصاحبه‌ای با رسانه‌های چین گفت: چای سبز دارای ماد معدنی و ویتامین‌های مفید مانند ویتامین C، ویتامین E، لوتئین و زیسانتین است که این مواد از بروز مشکلات چشمی به ویژه آب سیاه و آب مروارید جلوگیری می‌کند. البته این موضوع باید مورد آزمایشات ویژه و تکمیلی قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری شین هوا،‌ بر اساس گزارشات و تحقیقات صورت گرفته این موضوع نیز به اثبات رسید که ساختار چشم می‌تواند مواد مغذی و مفید را به خود جذب کند و از این طریق سدی در مقابل بیماریها بوجود آورد. به همین دلیل است که این نوع نوشیدنی به عنوان داروی گیاهی برای بیماریهای چشمی تجویز می‌شود.
 
عوارض چشمی دود سیگار :       منبع:  www.pezeshki.net

پزشکی . نت : درباره اثرات زیانبار دود سیگار بسیار شنیده ایم اما اخیرا روشن شده که دود سیگار با تاثیر‌گذاری منفی بر سلول‌های شبکیه چشم، موجب تخریب این سلول‌ها، کاهش بینایی و پیرچشمی در افراد سیگاری نیز می‌شود. ضمن اینکه عوارض چشمی ناشی از دود سیگار درمان قطعی ندارند و داروهای موجود تنها موجب کاهش این عوارض می‌شوند.

دکتر محبوبه قادرپناه در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه خوزستان، اظهار داشت: دود سیگار حاوی مواد مضر و آسیب رسانی مانند قطران، مونوکسید کربن و نیکوتین است که علاوه بر عوارضی چون سرطان ریه، سرطان دهان و زبان، سرطان معده و پروستات، سلامت چشم را نیز تهدید می‌کند.

وی افزود: دود سیگار سلول‌های لکه زرد شبکیه چشم در افراد سیگاری را تخریب کرده و موجب کاهش بینایی و پیرچشمی زودرس در این افراد می‌شود. همچنین عوارض دیگری از جمله سوزش، قرمزی و کوچکی مردمک چشم را نیز به همراه دارد. مردمک چشم سیگاری‌ها کوچک‌تر از دیگر افراد است.

وی با بیان این که بهترین راه برای کاهش عوارض بینایی ناشی از دود سیگار ترک سیگار است، خاطرنشان کرد: برای درمان عوارض چشمی ناشی از دود سیگار در افراد سیگاری محدودیت وجود دارد. زیرا داروهای موجود با نیکوتین موجود در خون افراد سیگاری واکنش نشان داده و موجب سرطان ریه می‌شود.

دکتر قادرپناه عنوان کرد: کودکان و نوزدانی که زمینه ابتلا به حساسیت و آلرژی را دارند، در مواجهه با دود سیگار دچار تحریک و قرمزی چشم می‌شوند.